YDRE Det är snart ett år sedan REKO Ydre, en ring av konsumenter och lokala producenter, startades av Anna Karlsson, Linnea Granath och Sara Wennerbo. Men vad har hänt sen dess?
Ledare"Åklagaren har som bevisning åberopat filmklipp som ska bevisa att dans förekom vid tidpunkter då det egentligen inte var tillåtet." Ett absurt åtal som förhoppningsvis blir det sista i sitt slag.
JönköpingFehima Smajic ler och säger att hon är familjens svarta får. Medan två av syskonen blev läkare satsade Fehima på skönhetsbranschen.
Efter knappt tio år i Sverige driver hon egna salongen ”Glamour Studio Emma” mitt i Jönköping, där hon har specialiserat sig på permanent makeup (PMU).
Hon har även patenterat en egen produktserie och reser runt i Europa och utbildar inom kosmetiska tatueringar.
Gislaved/EksjöPalmgrengruppen AB säljer Tältspecialisten Finnveden AB till duon Marcus Johansson, som driver MW Sjögården i Eksjö, och Richard Ivarsson.
– Företaget har vuxit och utvecklats rejält och vi känner att det inte längre tillhör vår kärnverksamhet, säger Niclas Palmgren, koncernkontroller i Palmgrengruppen AB.
Han har varit en frisk fläkt i ett Vetlanda BK som har inlett Elitserien positivt. Nu har Pontus Viléns framfart gett honom en chans att debutera i landslaget.
BANDY
VETLANDAHydro Extrusion varslar 20 tjänstemän i Vetlanda om uppsägning. Förhandlingar pågår men är ännu inte avslutade. Det bekräftar företagets vd Jonas Bjuhr.
Jönköpings länBörsen fortsätter att vara stark och det är tydligt att det är svårt att hitta avkastning på annat sätt. Förutom de strukturella tillväxttrenderna inom hållbarhet, digitalisering och den låga räntan som jag har skrivit om tidigare, finns det aktier denna tiden på året som brukar leverera bra avkastning. Det är aktier med hög utdelning, vilket är dagens fokus i krönikan.
TranåsReaktionerna lät inte vänta på sig när nyheten om de hårda skolbesparingarna kom och flera riktar hård kritik mot beslutet. ”Jag undrar: har ni råd med personal som går i väggen?” Den frågan ställer en av våra läsare till kommunen.